
Alicja Czapla przygotowała dla Was kurs tworzenia biżuterii w którym pokaże jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami, na siedem nitek. Technika jest nietrudna do opanowania, a możliwości jakie Wam daje są wręcz nieograniczone. Alicja zainspiruje Was do koralikowych eksperymentów, których efektem będzie kilka oryginalnych bransoletek. Do dzieła!
Witajcie kochani.
Przygotowałam dla Was kolejny kurs na moje ukochane kumihimo z koralikami. Tym razem pokażę jak zrobić sznur na kumihimo na siedem kordów (nitek). Ostrzegam, że to wciąga :)!
Splot jest bardzo fajny, ponieważ jeśli macie jakieś krzywe koraliki lub takie na które nie macie pomysłu, tu sprawdzą się idealnie. Krzywe koraliki radzę nawlekać na max dwie nitki.
Materiały potrzebne do wykonania bransoletek:
Koraliki TOHO – rozmiar 8/0
Koraliki – koraliki większe niż TOHO, w kursie użyłam koralików seastar rondelle 4x6mm, ale świetnie sprawdzą się też koraliki firepolish, crystalove, jak i każde inne koraliki np. w kształcie kuli
Kordonek – ewentualnie inna grubsza i mocna nić. Kolor nici radzę dobrać pod kolor większych koralików, ponieważ będą widoczne
Końcówki do biżuterii – zaciskowe 8x5mm
Zapięcie – karabińczyk 10mm
Kółka montażowe – otware ok 7mm, potrzebne do zamontowania zapięcia
Zawieszki – niewielka zawieszka stanowi dodatkową ozdobę bransoletki. W kursie jest to koniczynka ze stali nierdzewnej o wymiarach 13mm x 9,5mm x 1mm
Łańcuszek – potrzebny do regulacji długości bransoletki np. ankier 7x5mm
Szpulka do nici – ułatwią pracę z nićmi
Igła do koralików – polecam big eye
Klej jubilerski – potrzebny do zabezpieczenia końcówek
Narzędzia jubilerskie – obcinaczki do ucinania kordonka, szczypce do zaciskania końcówek i montowania zapięcia
Spinacz do obciążenia robótki
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletek znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki. Na końcu kursu znajdziecie zdjęcia kilku wariantów bransoletki wykonanej tą techniką. Dobrze tam widać, że w zależności od wykorzystanych koralików, bransoletka może zyskać zupełnie inny charakter. Zainspirujcie się i stwórzcie własną wersję :). Tylko nie zapomnijcie się pochwalić efektem!
Gotowe :)? No to zaczynamy!
1. Na początku musimy sobie przygotować dysk. Tym razem będziemy wyplatać sznur nieco inaczej. Kładziemy go białą stroną do góry.
2. I opisujemy tak jak to widać na zdjęciu.
3. Jeśli nie chcecie mazać po dysku to możecie wyciąć sobie z tekturki kółko wielkości ciut mniejszej niż dysk, opisać je i nałożyć na dysk. Ja wolę jednak opisać dysk, bo tekturka mogłaby mi przeszkadzać :).
Po przygotowaniu dysku nawlekamy koraliki. Przygotowujemy sobie 7 nici. 5 po 60 cm i dwie po 70 ( jeśli dacie koraliki większe niż 6 mm to trzeba dać tych nici więcej niż 70 cm).
Na krótsze nawlekamy 35 koralików TOHO, a na dłuższe 35 szt rondelle lub innych koralików.
4. Przewlekamy nić, robimy supełek i przypinamy spinacz.
5. Zaczepiamy nici w miejscach widocznych na zdjęciu. Ja zaczepiłam na G i D rondelle, a na reszcie TOHO.
6. W zależności od tego w jakiej kolejności zaczepicie nici na dysku, możecie osiągnąć różny efekt. Radzę Wam zapisywać sobie na jaką nić jakie koraliki dajecie, w razie gdybyście kiedyś chciały wykonać podobną bransoletkę, ponieważ na ten splot wzorów niestety nie ma.
I zaczynamy wyplatanie. Najpierw bez koralików.
Przekładamy nić z A na H.
9. I dalej aż będziemy mieć ok 1 cm sznura bez koralików.
10. Jeśli już mamy ten 1 cm, to zaczynamy przeplatać z koralikami.
11. Zasada będzie ta sama, to znaczy będziemy dalej przekładać nici tak jak to robiliśmy na pusto, z tą różnicą, że będziemy zaczepiać koraliki pod nicią.
Przekładamy nić z A na H, a koralik zaczepiamy pod nicią która znajduje się na F.
12. Następnie przesuwamy koralik na nici B pod nić znajdującą się na G.
13. I nić z B przekładamy na A.
14. W kolejnym kroku koralik znajdujący się na nici C zaczepiamy pod nicią znajdującą się na H.
15. I przekładamy nić z C na B.
16. Robimy tak aż przerobimy wszystkie koraliki.
17. Jak już przerobimy wszystkie koraliki to musimy ponownie zrobić ok 1 cm plecionki bez koralików.
19. Końcówki robótki zabezpieczamy klejem.
20. Odcinamy niepotrzebne nici i supełek na takiej długości by sklejone nici weszły nam w końcówki (mi się jedna na zdjęciu za koralikami schowała ale jest :) ).
21. Montujemy końcówki ( ja do tych zaciskowych daje klej by lepiej się trzymały). Zakładamy kółka montażowe- ja nawlekłam na nie do ozdoby koraliki. Montujemy zapięcie, łańcuszek i charmsa. Bransoletka gotowa!
Mam nadzieję, że kursik Wam się spodoba i, że po nim polubicie kumihimo tak jak ja. W razie pytań śmiało piszcie to pomogę.
Czekamy na zdjęcia Waszych bransoletek :)!
Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki. Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.
Artykuł Jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami? Bransoletki kumihimo krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.